رضایت شورا به شهرداری رضایی

شرق- سیدامیرحسین بنی اشراف: سرانجام پس از حرف و حدیث‌های فراوان و کش‌مکش بین اعضای شورای شهر کرمانشاه و شهردار پیشین، شورای شهر با رای هر سیزده عضو حاضر در جلسه پنجم اردیبهشت، آرش رضایی را به عنوان شهردار انتخاب کرد. گفته می‌شود، خسرو زرافشانی و کیومرث احمدی غایبان این جلسه بوده‌اند. این درحالی‌است که سالار احمدزاده،  ديگرعضو شورا در گفتگو با ایرنا، تا طی مراحل قانوني و اداري به استانداري و فرمانداري براي ابلاغ حكم و تایید حكم توسط وزارت كشور، حامد لعل‌بخش را سرپرست شهرداری معرفی کرد.
استیضاح شهردار پیشین
شهرداری کرمانشاه درحالی وارد سال جدید شد که شعبانی، شهردار پیشین، یک استیضاح را با غیرقانونی خوانده‌شدن از سوی مراجع، پشت‌سر گذاشت.
و درحالی‌که جایگاه خود را مستحکم می‌دید، با استیضاح دوم اعضای شورای شهر کرمانشاه در روزهای آخر فروردین غافلگیر و برکنار شد تا حامد لعل‌بخش سرپرستی شهرداری کرمانشاه را به‌عهده بگیرد. در این بین کیومرث احمدی، رییس شورای شهر کرمانشاه، که اسباب غیرقانونی خوانده شدن استیضاح پیشین را فراهم آورده بود، این بار نیز در بیست و چهارم فروردین ماه سعی کرد در نامه‌ای به شعبانی که در آن برگزاری «برگذاری» نوشته شده است، با استناد به ماده ٦ آیین‌نامه اجرایی شوراها، به‌بهانه آنکه تعیین هرگونه دستور جلسه باید، نوع جلسه و زمان آن باید توسط رییس شورا تعیین شود، جلسه استیضاح شهردار را غیرقانونی و کان‌لم‌یکن تلقي مي‌گند. این درحالی‌است که در شرح این ماده آمده است: نایب رییس شورا در غیاب رییس شورا وظایف او را انجام می‌دهد و در مقابل شورا مسئول است. برهمین‌مبنا سید احسان احسانی در نامه‌ای با همان تاریخ و شماره به عنوان نایب‌رییس شورای شهر، جلسه استیضاح را قانونی می‌خواند اما آن را از ساعت ١٧ به ٢٠ موکول می‌کند. چراکه به‌گفته او جلسه ساعت ١٧ بدون هماهنگی با سایر اعضای شورا از سوی رییس شورا مقرر شده و با رعایت ابلاغ ٢٤ ساعته به شهردار، جلسه سه ساعت بعد شروع  شده، و با رای هر ده عضو حاضر شهردار عزل می‌شود.
تلاش برای ماندن
اما پس از استیضاح و تعلل چند روزه فرمانداری کرمانشاه در تایید استیضاح، حرف و حدیث‌ها درباره غیرقانونی خوانده شدن مجدد آن دوباره مطرح شد. و در نهایت در سی‌ام فروردین ماه فرمانداری کرمانشاه، استیضاح شهردار را درحالی تایید کرد که فرماندار در جلسه مربوطه شرکت نکرد. اما این پایان ماجرا نیست و شعبانی باز هم سودای بازگشت دارد. برهمین‌اساس وبسایت آفتاب کرمانشاه، نزدیک به شعبانی با توجه به بازگشت دو عضو سلب عضویت شده شورا چنین می‌نویسد: «براساس تاریخ ابلاغ رأی دیوان عدالت اداری به وزارت کشور، که براساس مستندات موجود برابر با دهم فروردین ١٣٩٥ می‌باشد، کلیه مصوبات شورای شهر کرمانشاه که با حضور دو عضو علی‌البدل برگزار شده، باطل است.» این وبسایت پیش‌تر، استیضاح را نیز غیرقانونی خوانده بود. اما حجت‌الله موسوی‌اجاق درباره انتشار اخباری پیرامون بازگشت شهردار به شرق می‌گوید: «ما تمام کارهایی که انجام داده‌ایم طبق قانون بوده، کمیته تطبیق تایید کرده و سرپرست مشغول کار است. ما الان دنبال بحث انتخاب شهرداریم.»
قابل توجه آنکه غلامرضا امیری عضو علی‌البدل شورا که با بازگشت دو عضو سلب عضویت شده، عمر عضویتش در این دوره شورا به چند روز نرسید در نامه‌ای خطاب به مردم چنین آورده است: « متأسفانه در روز استیضاح شهردار، اشخاصی با اینجانب و جناب آقای مهندس حمیدی‌فر تماس گرفته و در اقدامی خلاف عرف و اخلاق، تهدید نمودند که: «ما اینقدر نفوذ داریم که توسط آقای نوبخت و آقای بانک، از عضویت شما دونفر در شورای شهر کرمانشاه جلوگیری بعمل آوریم!! و البته در صورت همکاری، حضورتان در شورای شهر قطعی خواهد بود!!!» هرچند با شناختی که از دکتر نوبخت دارم، ایشان را از ورود به چنین بازی‌های آلوده و حقارت‌آمیزی مبرا دانسته و آرزومند موفقیت ایشان در تمامی مسئولیت‌هایشان بوده و هستم ، اما همیشه عده‌ای منفعت‌طلب در رده‌های پایین‌تر ، با سوءاستفاده از انتساب خود به بزرگان، به اعتبار نام ایشان خدشه وارد کرده‌اند.» و جالب‌تر آنکه تنها یک روز پیش از انتخاب رضایی بعنوان شهردار توسط اعضای شورای شهر، کیومرث احمدی، رییس شورای شهر کرمانشاه، هنوز شعبانی را شهردار کرمانشاه می‌داند. او در گفتگو با وبسایت اریکه، ضمن آنکه هنوز شعبانی را شهردار کرمانشاه می‌داند، می‌گوید: «اینکه تعدادی از اعضای شورای شهر کرمانشاه در اقدامی خودسرانه و بدون اطلاع اینجانب به عنوان رییس شورا اقدام به معارفه سرپرست کرمانشاه کرده، از نظر هیچ حقوق‌دان و مرجعی پذیرفتنی نخواهد بود. هر فعالیتی که «لعلبخش» تحت عنوان و سمت سرپرست شهرداری کرمانشاه انجام دهد غیرقانونی بوده و باید در برابر محاکم قضایی پاسخگو باشد.»
چرخش اعضای شورا
اما نکته قابل توجه دیگر چرخش اعضای شورای شهر به سمت شهردار در ایام نوروز، و سپس استیضاح غافلگیرانه شهردار است. چنانچه به گزارش مهر، کیومرث احمدی رییس شورای شهر کرمانشاه در حاشیه مراسم معارفه دو عضو جدید شورای شهر چنین می‌گوید: «برنامه ای برای استیضاح و طرح سوال از شهردار نداریم.» سید احسان احسانی عضو شورای شهر کرمانشاه که پیش از تعطیلات نوروزی در گفتگو با خبرنگار شرق تصمیم فرمانداری کرمانشاه در عدم تایید استیضاح شهردار را دلیل رعایت نشدن مراحلی قانونی استیضاح اعتراض و یکی از عوامل دخیل این امر را نقش برادر شهردار و مسئول حراست فرمانداری عنوان کرده بود، این بار تنها دو روز پیش از استیضاح این چنین درباره سوال از منتفی شدن استیضاح دوم به شرق پاسخ می‌دهد: «من خبری درباره منتفی شدن یا نشدن آن ندارم، به هرحال مراحلی طی شده و این بستگی دارد به نفری که از آقای شهردار سوال کرده و اگر قانع نشده، حالا دوباره می‌تواند نامه‌ای تنظیم کند در قالب استیضاح و بدهد پنج نفر دیگر امضا بزنند تا به شهردار ابلاغ شود.» احسانی درباره اینکه هنوز بر موضع پیشین خود درباره برکناری شهردار مصر است یا نه با چرخشی قابل توجه به سمت شهردار گفته بود: «بستگی به عملکرد ایشان دارد. اگر عملکرد ایشان ارتقاء پیدا کرده باشد، و بخواهد تغییر و تحول مناسبی انجام دهد که باعث ترقی و پیشرفت شهر کرمانشاه شود، چه کسی می‌تواند مخالف باشد؟» چنین تغییر موضعی را در ایام و پس از تعطیلات می‌توان در نگاه بعضی دیگر از اعضای مخالف شهردار نیز مشاهده کرد. غلامرضا باقری که پیش‌تر رأی به استیضاح شهردار داده بود به وبسايت ايران ١٩ گفته بود: «باتوجه به عملکرد مثبت شهردار در ایام نوروز، منطقی نیست شورا، وارد بحث استیضاح شود.» به‌گزارش آفتاب کرمانشاه خسرو زرافشانی، از مخافان سرسخت شهردار نیز اینچنین مواضع خود را تغییر داده بود: «هیچ انسان منصفی نمی تواند منکر عملکرد مثبت شهرداری کرمانشاه در ایام نوروز امسال شود.» او پیش از این با اشاره به نقش رییس شورای شهر در رد استیضاح اول اسفند ماه گذشته در گفتگو با فارس چنین گفته بود: «با روندی که برای به تاخیر انداختن استیضاح وی ایجاد کرده‌اند، تنها چند روز زمان می‌خرند و نهایتا طی روزهای آینده روند طرح سئوال، اعلام، ابلاغ و استیضاح مجددا انجام می‌گیرد و این به ضرر مردم و مانعی در مسیر انجام مطلوب خدمات شهری است». این درحالی‌است که تماس‌های مکرر ما برای اخذ مصاحبه با فضل الله رنجبر، فرماندار کرمانشاه، علی‌رغم قرار از پیش تعیین شده به نتیجه‌ای نرسید. علاوه بر این خبرهایی نیز از تعامل اعضای شورا و شهردار شنیده می‌شد.
بازسازی روابط آقای شهردار
آنچه بعضی از اعضای شورا به عنوان عامل تغییر دیدگاهشان معرفی می‌کردند، عملکرد مثبت شهردار در ایام نوروز بود. این درحالی‌است که شهردار در ایام نوروز مشغول به رتق و فتق امور مربوط به استیضاح بوده است. از روزهای پیش از تعطیلات بنرهایی منسوب به منسوب به «جمع کثیری از پرسنل شرکتی و قراردادی کارکنان شهرداری کرمانشاه» در شهر نصب شده بود که گمان می‌رود بی ارتباط با این موضوعات نباشد و یک برنامه‌ریزی منظم را نمایندگی کند.
برنامه‌ریزی منظمی که نهایتاً به نظر می‌رسید نتیجه داده است و شهردار از ماندنش اطمینان دارد و درحال بازسازی روابطش با مخالفان اعم از اعضای شورا، مطبوعات و مدیران سابق است. چنانچه در نیم صفحه اول یکی از نشریاتی که پیش‌تر با او به جد به مخالفت می‌پرداخت مطلبی با این عنوان کار شد: «شعبانی، شهردار کرمانشاه: تعامل با شورا، فعالیت عمرانی، فرهنگی و خدمت ویژه به مناطق محروم اولویت شهرداری است». همچنین خبرها حاکی از آن بود که پیمان رحیمی که پیشتر از سوی شهردار از مدیریت سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری کرمانشاه برکنار شده بود، به عنوان شهردار منطقه یک کرمانشاه منصوب شد. اما نتیجه این امیدها، غافلگیری شهردار با استیضاح بود.
استیضاح اول و هیئت حل اختلاف
گفتنی است پیش از این، یکبار استیضاح شهردار کرمانشاه به علت عدم تایید مراحل انجام، از سوی فرمانداری کرمانشاه رد و در هیئت حل اختلاف استان نیز همین حکم مورد تایید قرار گرفت. این درحالی‌است که پیش از تشکیل جلسه شورای حل اختلاف استان در استعلام معاون هماهنگی امور استانداری کرمانشاه از سوی مدیرکل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستای کشور این استیضاح قانونی خوانده شده بود. در این باره نعمت‌الله منوچهری نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی و عضو شورای حل اختلاف استان به شرق گفت: «باتوجه به اینکه، کتباً هم از سوی رییس شورای شهر کرمانشاه هم اعلام شده بود که من به‌هیچ‌وجه به ایشان تذکر کتبی و شفاهی نداده‌ام و دادن تذکر برای شروع مابقی کارها لازم بود، مراحل قانونی طی نشده بود، و ما طبق قانون عمل کردیم». او درباره اینکه استعلام مذکور برای این شورا ملاک قضاوت نبوده است گفت: « ملاک ما قانون است، آنها ابتدا باید به شهردار تذکر کتبی می‌دادند که نداده بودند. اکنون تصمیم با شوراست که می‌خواهند استیضاح کنند یا ابقا کنند.»با اين همه به نظر مي‌رسد سرانجام عبدالرضاشعبانی ديگر شهردار نيست. از اردیبهشت امسال شهردار است و عملکرد او پیرو سفرهای خارجی، انتصابات و … انتقادات زیادی را به همراه داشته است. عبدالرضا شعبانی، برادر حمید شعبانی مسئول حراست فرمانداری کرمانشاه و برادر محمدرضا شعبانی نماینده اسبق کرمانشاه در مجلس، مدیرکل امور استان‌های سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و از نزدیکان به نوبخت، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است. همچنین محمدرضا شعبانی پدر همسر محمد شه‌پرست، عضو شورای شهر است.
————————————–
آرش رضايي در يك نگاه
رضایی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مهندسی عمران، کارشناسی ارشد: عمران-ترافیک و مدیریت MBA است. مدیریت پروژه بیمارستان ٤٠٠ تختخوابی امام رضا (ع)، مدیریت پروژه شعبه سرپرستی بانک ملت، مدیریت پروژه ساختمان بهره برداری سد سیمره، معاونت  شهردار کرمانشاه، عضویت در هیئت مدیره مهندسین مشاور نوین شهر زاگرس، معاونت خدمات شهری شهردار کرمانشاه، مدیرعاملی شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران کرمان، مدیریت پیمان پروژه ٥٠٠٠ واحدی تعاونی مسکن لشکر ٨١ زرهی کرمانشاه، عضویت در شورای شهر کرمانشاه، بخشی از کارنامه کاری اوست. او برادر مازیار رضایی عضو شورای شهرکرمانشاه است و در حال حاضر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی کرمانشاه است. سال گذشته رضایی و شعبانی دو گزینه شهرداری کرمانشاه بودند، که نهایتا با رای ٨ تن از اعضای شور شعبانی شهردار شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *