استارت ٢٩٥ نفر براي بهارستان

پرونده  ثبت نام داوطلبان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، شبانگاه جمعه چهارم دی ماه با ثبت نام ٢٩٥ نفر در استان کرمانشاه بسته شد همچنين  تا پایان مهلت قانونی ثبت نام داوطلبان پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری در چهارشنبه دوم ماه جاری ١٧ نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کردند. فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه با پایان ثبت نام داوطلبین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شرق درباره روند ثبت نام در حوزه انتخابیه شهر کرمانشاه  گفت: «١١٦ نفر در مجموع ثبت نام نهایی شده اند، چه در وزارت کشور و چه در فرمانداری کرمانشاه به عنوان ستاد انتخابات شهرستان، که ١٣ نفر آنها خانم و ١٠٣ نفر مرد بوده اند,٣ نفر روحانی و دارای مدارک حوزوی، هجده نفر دارای مدرک دکتری و ٩٣ نفر دارای مدرک فوق لیسانس و سه نفر لیسانس بوده اند بوده اند و ٦ نفر از داوطلبین سابقه حضور یک یا دو دوره در مجلس شورای اسلامی داشته اند. دو نفر سابقه حضور شورای شهر داشته اند.» او در ادامه گفت :«با اعلام پاسخ استعلامات گروه های اول از طریق سامانه و تشکیل هیئت های اجرایی، هیئت اجرایی فرصت دارد، بررسی صلاحیت این افراد را انجام دهد و متعاقب آن ما کسانی که تایید و رد صلاحیت بشوند را اعلام می کنیم. کسانی که رد صلاحیت بشوند بر اساس قانون می توانند به هیئت نظارت استان اعتراض کنند و هیئت نظارت استان هم هفت روز فرصت بررسی و اظهار نظر دارد. » بر این اساس صلاحیت داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پنجم تا چهارده دی ماه توسط هیات های اجرایی بررسی شده و کسانی که ردصلاحیت می شوند فرصت دارند از شانزدهم تا نوزدهم دی اعتراضشان را به هیئت های نظارت اعلام و هیئت های نظارت نتیجه را تا بیست و ششم دی به شورای نگهبان ارائه می کنند. شورای نگهبان نیز نظر نهایی را  تا شانزدهم بهمن اعلام کرده و در مرحله بعدی، اعتراض داوطلبان به این نظر شورا صورت می گیرد. اسامی نهایی، بیستم بهمن ماه از طرف شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام می شود و این وزارتخانه اسامی نامزدهای دارای صلاحیت را بیست و هفتم بهمن ماه به حوزه های انتخابیه می فرستد تا روز بعد از طریق فرمانداران اعلام شود. زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از ٢٩ بهمن تا پنجم اسفند به مدت یک هفته خواهد بود.
از هفده نفر ثبت نام شده در مجلس خبرگان نیز هشت نفر در فرمانداری کرمانشاه، سه نفر در فرمانداری شهر قم و شش نفر در ستاد انتخابات وزارت کشور برای حوزه انتخابیه کرمانشاه ثبت نام کرده اند که صلاحیت آنها  از ٦ دی ماه الی پنجم بهمن ماه توسط شورای نگهبان بررسی و نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان را تا هفتم بهمن ماه اعلام می شود و داوطلبان رد صلاحیت شده
می توانند تا ده بهمن ماه اعتراض خود را اعلام کنند. شورای نگهبان نیز تا بیستم بهمن ماه اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده را بررسی می کند.با انتشار اسامی نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری در بیست و یکم بهمن ماه، مهلت تبلیغات این نامزد ها از بیست و دوم بهمن شروع و تا پنجم اسفند ماه ادامه می یابد.
انگیزه: خدمت به مردم
کلید واژه اصلی آنچه داوطلبان در گفتگو با شرق به عنوان انگیزه اصلی خود از ثبت نام ذکر کردند، خدمت به مردم بود. حسن امیری که در کارنامه اش معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد را دارد، هدف خود را خدمتگزاری به مردم عنوان می کند و می گوید: «تکلیف دانستم که بتوانم با کمک همشهریان عزیز به خصوص نسل جوان، کمکی برای استان با کمک دیگر عزیزان باشم.» حیدر حیدری نیز که در سوابق خود آورده است: معاون عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، می گوید: «انگیزه ما خدمت کردن است.» کاندیدای زن دیگری که خود را نجفی معرفی می کند نیز با توضیحاتی مشابه بیان می کند :«هدف من این بود که فرد مفیدی برای جامعه ام باشم و بتوانم به عنوان یک فرد مفید، اگر نماینده شدم از حق مردم دفاع کنم و بتوانم در تمام عرصه ها برای مردم مفید باشم.» محسن مرادی که معلم است نیز انگیزه اصلی اش را خدمت می داند و می گوید:« رای آوردن که بستگی دارد به … چون رای در کرمانشاه قبیله ای و عشیره ای است. اگر از این فاکتور ها استفاده کنی هر کسی می تواند رای بیاورد. من وارد بحث هزینه نمی شوم، به شرطی که تاییدیه را بگیرم از آن فاکتور ها استفاده می کنم.» محمد کاظمی کاندیدای دیگری که دارای فوق لیسانس علوم سیاسی است انگیزه خود را چنین بیان می کند:«انگیزه من کمک به اسلام، نظام و مردم و حل مشکلات است» او درباره احتمال رای آوردن خود ادامه می دهد:«اینکه نتیجه چه خواهد شد قابل پیشبینی نیست. حتی در هواشناسی هم می گویند از هر ٤٠٠ پیشگویی، یکی دوتای آن درست در می آید. این هم مثل همان است.»
قامت پرویزی، عضو هیئت علمی دانشگاه رازی و عضو اسبق شورای شهر کرمانشاه داشتن روزهای بهتر را هدف خود از ثبت نام بیان می کند و ضمن آنکه پایگاه رای خود را جوانان می داند درباره رقابت خود با سایر رقبا می گوید: «انجام کارهای سخت، کار انسان های سخت کوش است، خوش حالم که در این عرصه هستم.»
یک نامزد دیگر که خود را فوق لیسانس ادبیات و کتابفروش معرفی می کند، می گوید:«اهداف من همان اهدافی است که قبلاً دیگران داشته اند. به اضافه تعدادی تصمیمات شخصی مثل کمک به مستضعفین و وقتی که در سطح کشور پایمالی‌هایی صورت می گیرد بتوانم کمک کنم.» او درباره پایگاه رایش به کردی می گوید: «بنده منال دهاتم و خیلی مدت زیادیگه وه دهات بریامه، او فامیلیه دی نیه و خیلی نتونن بان ایره ارام رای بین. مگر دورو وریل خوم وه کرمانشا» نادر نوروزی معاون حقوقی شهرداری تهران و رییس ستاد قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری در کرمانشاه نیز تغییر فضای کرمانشاه و روش انتخابات در کرمانشاه را هدف خود  از ثبت نام معرفی کرد. مجتبی صفایی نایب رییس اصناف کرمانشاه نیز که با همسر و پدرش در فرمانداری کرمانشاه حاضر شده بود خود را نماینده جوانان دانست و بیان کرد: «من با همه جوانی ام آمده ام. و از آنجا که آرا در کرمانشاه در بسیاری موارد از روی تعصبات داده می شود من به دستور اصناف به عرصه ورود پیدا کرده ام.»
شهاب تجری وکیل پایه یک دادگستری نیز که در روز آخر ثبت نام به همراه جمعی از جوانان اصلاح طلب آمده بود بیان کرد: « مهمترین هدفی که مد نظر من است، نقایصی است که در سیستم قانونگذاری داریم. مجلس ما متاسفانه در بیشتر موارد  خروجی خوبی از حیث قوانینی که متناسب با جامعه امروزی باشد، نداشته، و وظیفه اصلی قوه مقننه جبران این نقصان است.»
حسن امیری دکترای روانشناسی و معاون سابق دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه روز دوشنبه با حضور در فرمانداری کرمانشاه برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد. او ضمن آنکه انگیزه خود را حل مشکلات جوانان دانست گفت : هدف من از ثبت نام در انتخابات خدمت به مردم است. و امیدوارم بتوانم با کمک نسل جوان خدمتی را به استان کرمانشاه انجام دهم.
سید محمد اکبری دیگر وکیل پایه یک دادگستری و کاندیدای دور پیشین شورای شهر کرمانشاه، می گوید: «هدف من این است که همه ی درها بروی همه ایرانیان باز شود.» او درباره ی احتمال رای آوردنش ادامه می دهد: «بسیاری از مردم کرمانشاه با من رابطه ی خوبی دارند. من پیر بسیاری از مردم کرمانشاه هستم و برای من نیاز به هزینه کرد زیاد نیست و بدون هزینه کرد می توانم رای جمع کنم.»یک نامزد دیگر که او هم وکیل است درباره انگیزه خود می گوید: «با توجه به شرایط موجود جامعه شهر کرمانشاه بر خودم واجب دانستم، احساس مسئولیت کنم. این فکر نو است که مردم انتخاب می کنند نه سرمایه ها. نه کانونهای رانت و بذل و بخشش. پس مردم می فهمند، فرقِ بینِ ثریا تا ثریا» او در کارت ویزیت خود، که برگه ای پرینت و پرس شده، بدون هیچ توضیح اضافه ای آورده است:« قبل از هرگونه، اتخاذ تصمیم در خانواده، جامعه و ….: لطفا مکث سه ثانیه- مهارت هشتاد، بیست» و در انتها فلش زده است: «فراموش نکنید.»
ثبت نام نمایندگان و استاندار اسبق کرمانشاه
هر سه نماینده كنوني کرمانشاه، عبدالرضا مصری، سید سعید حیدری طیب و محمد رزم بار دیگر آمده اند تا شانس خود را برای ورود به مجلس امتحان کنند. حیدری طیب اولین نماینده حوزه انتخابیه کرمانشاه بود که در روز سه شنبه بر خلاف دو نماینده دیگر از تهران برای کرمانشاه ثبت نام کرد. ورود و ثبت نام حیدری طیب با ورود اللهیاری نماینده دوره‌های ششم و هفتم کرمانشاه در مجلس، و ثبت نام علی ططری، فرزند اسماعیل ططری نماینده فقيد دوره های چهارم و ششم کرمانشاه در مجلس همراه شد که انتشار عکسی از همزمانی ورود حیدری طیب و اللهیاری به وزارت کشور، شایعه حمایت اللهیاری از حیدری طیب را به همراه داشت. اللهیاری برای تهران کاندید شد و ططری برای کرمانشاه. اما مصری چهارشنبه بعد از ظهر را برای ثبت نام انتخاب کرد و رزم پنج شنبه ظهر را. رزم حاضر نشد به سوالات خبرنگار شرق پاسخ دهد.
محمد کرمی راد و جهانبخش امینی نمایندگان اسبق کرمانشاه در مجلس نیز به ترتیب در روزهای سه شنبه و پنج شنبه از تهران و کرمانشاه ثبت نام کردند. امینی در گفتگو با شرق درباره انگیزه خود گفت: «بنده در هشت سال نمایندگی ام، هم تجربه قانون گذاری را در حد اعلا آزموده ام و هم اینکه چالش ها و مشکلات کرمانشاه را به دقت بررسی و رصد کرده ام. ان شاالله با انرژی و آمادگی بیشتری برویم که هم قوانین مشکل گشایی برای کشور و مردم تصویب کنیم و هم اینکه چالش هایی که باعث عدم توسعه نیافتگی استان است را بر طرف کنیم.» او در‌باره احتمال ائتلاف خود با دیگر کاندیداها گفت: «من با هر کسی که در کرمانشاه مورد اقبال عمومی قرار بگیرد، چه حامی دولت باشد چه نباشد ائتلاف می کنم، دنبال این هستم که وحدتی ایجاد شود که همراه هم برای توسعه استان قدم برداریم.» لازم به ذکر است کرمی راد این بار هم برادرزاده خود محمود کرمی راد را به عنوان رقیب در انتخابات پیش روی خود می بیند. آنچه به گفته  عده ای، مانع اصلی ورود او به مجلس در دور پیشین انتخابات شد.
سید مجتبی موسوی اجاق نیز به عنوان یکی از شاخص ترین نامزدهای این دوره، که برادر سید آیت الله موسوی اجاق، نماینده مجلس چهارم شورای اسلامی است و خود نیز در دوره های پنجم و ششم نماینده بوده، سه شنبه با حضور در وزارت کشور ثبت نام کرد. هر چند او تنها موسوی اجاقی نیست که در این دوره انتخابات حضور دارد. راحله السادات موسوی اجاق دانشجوی دکتری علوم سیاسی نیز در همان روز به همراه برادرش به فرمانداری فرمانداری کرمانشاه وارد شد و ثبت نام کرد.حجت الله دمیاد، استاندار کرمانشاه دولت احمدي‌ن‍‍‍ژاد با حضور در وزارت کشور، نامزدی خود را برای دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی به ثبت رساند.
عدم تایید مدارک در کرمانشاه، ثبت نام در تهران
سمیه محمودی، دانشجوی دکتری روانشناسی قصد داشت تا سه شنبه با حضور در فرمانداری کرمانشاه ثبت نام خود را به انجام برساند. محمودی در گفتکو با شرق انگیزه اصلی حضورش را خودباوری و مشارکت زنان عنوان کرد و گفت: «من بر نامه ام را متمرکز بر خانواده و آسیب شناسی خانواده کرده ام، چرا که زیرساخت یک جامعه سالم، خانواده است.» او با همسرش در محل فرمانداری حاضر شد اما به علت همراه نداشتن اصل مدرک کارشناسی ارشد، ثبت نام او با مشکل مواجه شد. او باید خود را به دانشگاه علوم و تحقیقات تهران می رساند تا مدارکش را با خود برای ثبت نام به کرمانشاه بیاورد. اما مراحل اداری این کار طول می کشید و به گفته ی خودش تا یکشنبه پس از ثبت نام به طول می انجامید. او سعی داشت تا با مدارکی مثل پرینت نمرات، گواهی فارغ التحصیلی ثبت نام خود را به انجام برساند. موافقت با ثبت نام نهایی او منوط به استعلام از وزارت کشور و  با این تفاسیر محمودی از ثبت نام منصرف شد. اما او پنجشنبه دوباره به فرمانداری بازگشت و علت بازگشتش را تماس و موافقت فرمانداری با ثبت نام او عنوان کرد.علی اشرف رشیدی اقدم که مدیر کلی زندان اوین و زندانهای استان کرمانشاه را در کارنامه دارد- و گفته می شود از بستگان نزدیک ابراهیم عزیزی،حقوق دان اسبق شورای نگهبان و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی دولت محمود احمدی نژاد، است- نیز پنجشنبه با هیئت همراهش وارد فرمانداری کرمانشاه شد. او نیز همین مشکل را داشت، ولی به‌جای اصرار بلافاصله راهی تهران شد و روز بعد در تهران ثبت نام کرد. اما محمودی در کرمانشاه ماند و نهایتاً حوالی ساعت چهار بعد از ظهر جمعه، آخرین روز ثبت نام، راهی تهران شد و در دقایق پایانی اتمام مهلت ثبت نام موفق به ثبت کاندیداتوری خود شد.مریم جعفری عزیزی نیز دیگر کاندیدایی است که پنج شنبه برای ثبت نام به فرمانداری کرمانشاه مراجعه و ثبت نام خود را در تهران نهایی کرد.اسكندر محمدي كه خود را مدرس دانشگاه معرفي مي‌كند و ارسلان رضايي قاضي شعبات ديوان عدالت اداري كه هركدام به ترتيب به عنوان نفرات چهارم حوزه انتخابيه كرمانشاه در دوره هفتم و نفر دوم حوزه انتخابيه صحنه، كنگاور و هرسين در دوره قبلي از رفتن به مجلس بازمانده‌اند اين بار هردو شانس خود را در كرمانشاه امتحان مي‌كنند. ارسلان رضايي سه‌شنبه در تهران و اسكندر محمدي پنجشنبه در كرمانشاه ثبت‌نام كردند.
کدخدا آمد
روز پنجشنبه ظهر کد‌خدای یکی از روستاهای اطراف کرمانشاه با یک شلوار کردی و چفیه به گردن در حالی که کیفی پر را در دست داشت برای ثبت نام در فدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در فرمانداری کرمانشاه حاضر شد. او مدعی بود دارای مدرک دکترای افتخاری است و باید او را ثبت نام کنند. او رفت تا روز جمعه با مدرک دکترایش باز گردد و فریاد های او دقایقی آرامش را از فرمانداری کرمانشاه گرفت. او گفت: «مه مجلس چه س؟ یه بلی و یه نه. وه علی شکایت وه کلیان کم. به عنوان یک شهروند. و محض ای که مجلس تشکیل بودن نمایندگان ایشن بایم شرایط انتخابات سخت بکیمن. قانونی تصویب کن هر کس یه دوره کاندید بود، تا آخر عمری، تا ٢٠٠ سال تونی کاندید بود.» او در حالی که روی صندلی جلوی سالن ثبت نام نشسته بود در پاسخ به یکی از مسئولین فرمانداری که به او گفت طبق قانون نمی شود گفت :«ایشالا بود» سپس با درآوردن چند لوح تقدیر از کیفش آنها را معادل مدارک دانشگاهی دانست و گفت:«مه پذیرش بکن مه یانه بم لای وزیر علوم تایید کم.» کد خدا موفق شد وارد سالن ثبت نام شود و نهایتاً فقط روبروی دوربین صدا و سیما بنشیند.
نقص مدرک و پشیمانی
اما همه داوطلبان چنین سماجتی را به خرج نمی دادند و برای بسیاری نقص مدرک نا امیدی و انصراف را خصوصا در روز آخر به همراه داشت. یک کاندیدای میانسال که خود را دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه آزاد معرفی می کند  در این باره به شرق گفت: «پرینت نمراتم را قبول نکردند. یک بار تصمیم گرفتم و نشد. دیروز اشتباه کردم. اگر دیروز که آمدم به من می گفتند و یک دقیقه فتوکپی اش را از اداره آموزش و پرورش می گرفتم و برابر با اصل می کردم، تحویل می دادم.» او درباره مخارج کاندیداتوری گفت: «قبلاً هم کاندید شده ام. هم مجلس کاندید شده ام و هم شورا.  دو سه ستاد درست می کنی. البته هزینه اش زیاد است. باید مدام پول بریزی. شاید بتوانم بگویم بیست میلیون تومان. حد اقل.»
داوطلب دیگر، جوانی با شلوار جین و کاپشن پفکی مشکی و نارنجی بود که یک تسبیح به دست داشت و پیش از ورود به سالن ثبت نام از یکی از مسئولینی که از محل ثبت نام، بیرون آمده نا امیدانه پرسید:« من اسفند، سی ساله می شوم، می توانم ثبت نام کنم؟» او پس از شنیدن پاسخ منفی، به شرق گفت:« ورود به مجلس مرداد ماه است و من اسفند سی ساله می شوم. کاش می گذاشتند ثبت نام کنم.» او درباره انگیزه اش می گوید:« یک سری اهداف داشتیم که نشد. چون اداری هستم، خیلی از مشکلات را از نزدیک لمس کرده ام. گر می رفتم، خوب بود. »
ثبت نام پر هیاهو و ثبت نام های بی سرو صدا
اگر چه اکثر داوطلبان با چند نفر همراه وارد فرمانداری کرمانشاه می شدند، برخی ثبت نام تنها و بی سرو صدا را ترجیح می دادند. کامران ملکی، عضو مستعفی شورای شهر کرمانشاه تنها و بدون همراه، یکشنبه در فرمانداری کرمانشاه حضور یافت و بعد از ثبت نام گفتگو با خبرنگاران را به کنفرانسی مطبوعاتی موکول کرد. محمد علی زرندی فرزند امام جمعه سابق کرمانشاه نیز پنجشنبه در حالی که رشیدی اقدم و محمودی در تلاش بودند ثبت نام کنند، بی سرو صدا و بدون آنکه کسی در راهروهای فرمانداری جلوی اورا بگیرد وارد سالن ثبت نام شد و سریعا از سالن بیرون آمد که جهت تکمیل مدارکش اقدام کند. او همان روز ثبت نام کرد و درباره انگیزه خود به شرق گفت: «اگر کلیشه ای بگویم: آمده ام که خدمتی کنم. اگر که نه، می گویم آمده ام تغییری در این حوزه انتخابیه بدهم.» او در باره حمایت برادرش شیخ هادی زرندی گفت: «من سال ٨٦ که کاندید شدم، پدرم از من حمایت کردند. الان که ایشان در قید حیات نیستند، اخوی بزرگ حمایت می کنند.» او درباره گرایش سیاسی اش گفت: «حاج آقا یک فرد سیاسی مستقل بودند، من هم تفکرات خودم را دارم.» بهزاد حاتم زاده پای ثابت انتخابات در سالهای گذشته نیز، حوالی ساعت پنج بعد از ظهر جمعه، در ساعات پایانی ثبت نام در محل فرمانداری کرمانشاه حاضر شد و ثبت نام کرد. سهراب دل انگیزان عضو هیئت علمی دانشگاه رازی و شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی کرمانشاه نیز از کسانی بود که بدون سرو صدا برای ثبت نام حاضر شد و با تاکید بر شخصیت معلمی خود، اصرار داشت که هنگامی که از او عکس می گیرند، کیفش- که آن را نشان معلمی خود می دانست- را در دست داشته باشد. او هم هدفش را خدمت معرفی می کند و می گوید: «هدفم این است که خودم را برای انتخاب شدن به مردم عرضه کنم.» او درباره ستادهای تبلیغاتی اش گفت: «در محدوده خودم. نمی خواهم کار تبلیغاتی سنگینی بکنم. اعتقاد ندارم برای این کار باید پول خرج کرد. به نظر من رای ها را باید از خواب بیدار کرد، نه با پول. بلکه با دانش و معرفت.»اما حمید چاوشی پنج شنبه در حالی در محل فرمانداری کرمانشاه حاضر شد که شالهای قرمزی منقش به طاقبستان و عبارت شهر من کرمانشاه، همراهان او را که در محل ورودی فرمانداری انتظارش را می کشیدند از همراهان دیگر کاندیداها جدا می کرد. او به همراه همسرش، پسرعموی خود، مدیر موسسه  فرهنگی هنری مشکات ، و تعداد زیادی از اهالی رسانه کرمانشاه به فرمانداری کرمانشاه وارد شد و چند دقیقه‌ای توجه همگان را به خود جلب كرد.‌ او ضمن آنکه تاکید کرد که گرایش سیاسی خاصی ندارد و مستقل است، انگیزه اش را چنین شرح داد: «ارتقای جایگاه نمایندگی از سطح کارگشایی به عنوان کسی که سخنگوی فضائل و صفات نیک در سپهر قدرت کشور باشد و بتواند مسائل و مشکلات کرمانشاه را آنجا مطرح، همه نخبگان را جمع و آنجا بیان و وحدتی ایجاد کند.» علی محمد حیدری ،مدیرکل سابق مجلس معاونت پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز در حالی از پله های فرمانداری بالا می آمد که همراهانش با دوربین های حرفه ای از او عکس و فیلم می گرفتند.
بازدید استاندار از  روند ثبت نام
ظهر دوشنبه رازانی استاندار کرمانشاه به همراه شاه حسینی معاونت سیاسی استانداری کرمانشاه از ستاد انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شواری اسلامی  شهرستان  کرمانشاه مستقر در فرمانداری این شهرستان بازدید کرد و از نزدیک با روند فعالیت اعضاء ستاد مذکور و نحوه ثبت نام کاندیداهای آشنا شد. رازانی به شرق گفت: «روند عادی است و مشکل خاصی مشاهده نمی شود. به خصوص با اقدام هماهنگی که شورای نگهبان و وزارت کشور انجام دادند و هیئت های اجرایی بین انتخابات مجلس و خبرگان مشترک شد. -البته صورت جلسه آن متفاوت خواهد بود- کار در همه استان ما به خوبی پیش می رود و ثبت نام ها از یک طرف صورت می گیرد و بلافاصله هم مدارک برای مراجع چهار گانه ارسال می گردد و آماده می شویم بعد از مراحل ثبت نام، هیئت های اجرایی وارد مراحل دیگرانتخابات که بررسی صلاحیت ها و مراحل بعدی هست بشوند.»
شهرستانها
علاوه بر ١١٦ نفری که خود را در شهر کرمانشاه برای تصدی سه کرسی نمایندگی نامزد کرده اند ١١٣ نفر دیگر در شهرستانهای مختلف استان برای پنج کرسی نامزد شده اند، اسلام آبادغرب و دالاهو ٤٨ نفر، سنقر ٣٧ نفر، پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی و روانسر ٣٧ نفر، قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب ٣٥ نفر و از کنگاور، صحنه و هرسین ٢٢ نفر برای حضور در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده اند. در ادامه مروری خواهیم داشت بر نامزدهای شاخص حوزه های انتخابی استان:
پاوه و اورامانات
در این حوزه انتخابیه نعمت الله منوچهری نماینده فعلی این شهرستان بار دیگر خود را در معرض رای مردم قرار داده است. اما او این بار رقیبان جدی را در رقابت با خود می بیند. جبار گوهری نماینده فعلی شورای شهر کرمانشاه این بار شانس خود را در این حوزه برای نمایندگی مجلس  امتحان می کند. محمد رئوف قادری نماینده اصلاح طلب مجلس پنجم ، عضو حزب اعتماد ملی و مشاور وزیر بازرگانی نیز در این حوزه انتخابیه کاندید شده است. از دیگر کاندیداهای مطرح در این حوزه می توان به سید صوفی میرانی رییس سابق کمیته امداد و مسئول سابق دفاتر شورای نگهابان در اورامانات و سید فتح الله حسینی  نماینده دوره چهارم و هشتم مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.
قصر شیرین گیلانغرب و سرپل ذهاب
در این حوزه انتخابیه فتح الله حسینی نماینده فعلی این حوزه انتخابیه دوباره داوطلب نمایندگی مجلس شده است. درگیری او با علی مطهری نماینده تهران از نکات برجسته دوران نمایندگی اوست.
از دیگر کاندیداهای مطرح در این حوزه انتخابیه می توان به علی صحرایی نایب رییس سابق شورای شهر قصرشیرین ، محمد حسین جهانگیری نماینده مجلس ششم و فرهاد تجری نماینده سابق مجلس و بهرام تیموری فرماندار سابق قصر در دولت محمود احمدی نژاد و کاندید جبهه پایداری در انتخابات گذشته اشاره کرد.
از نکات قابل توجه این حوزه انتخابیه کاندیداتوری همزمان دو برادر است. صید احمد عزیزی و ستار عزیزی حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی هر دو از این حوزه انتخابیه کاندید شده اند.
همت بیگمرادی نماینده دوره پنجم ، شهریار حیدری فرماندار قصرشیرین در دولت احمدی نژاد و محمد رسول محنت فر يكي از كانديدهاي  دور قبلی از دیگر کاندیداهای مطرح این حوزه انتخابیه هستند
کنگاور ، صحنه ، هرسین
به طور سنتی رقابت اصلی در این حوزه انتخابیه میان وحید احمدی نماینده فعلی مجلس و حسن سلیمانی نماینده دوره های چهارم ، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی است. اما پیش بینی می شود با ورود کاندیدای جوان و پر انرژی، مرضیه نظری نیا فرزند مرحوم قدرت الله نظری نیا نماینده اصلاح طلب مجلس پنجم و ششم رقابت در این حوزه سه قطبی شود.از دیگر کاندیداهای این دوره مجلس در این حوزه می توان به محمد تقی حسن زاده دکترای مدیریت برنامه ریزی ورزشی و منصور یاری کامرانی که بازنشسته نیروی انتظامی و از پیروان آیین یارسان است اشاره کرد.
سنقر و کلیایی
در این حوزه انتخابیه محمد ابراهیم محبی نماینده فعلی این حوزه، برای رسیدن به کرسی مجلس رقبایی جدی دارد: حسین خوش اقبال فرماندار هفت شهرستان استان در دوره های دفاع مقدس ، سازندگی و اصلاحات که به شیخ الشیوخ فرمانداران معروف است. بهمن الیاسی نماینده دوره هفتم مجلس که متولد همدان است. صمد فدایی نماینده دور هشتم مجلس، سمیه بنی عامریان عضو مستعفی شورای اسلامی شهر سنقر و ولی الله واعظی مدیر کل سابق دامپزشکی استان از کاندیداهای مطرح این حوزه انتخابیه هستند.
اسلام آباد غرب و دالاهو
علی رغم آنکه علی جلیلیان نماینده کم خبر اسلام آباد غرب بار دیگر در این حوزه انتخابیه کاندید شده است، پیش بینی می شود، رقابت اصلی میان حشمت الله فلاحت پیشه اصولگرا با سابقه نمایندگی در دور هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی از این حوزه و  قدرت احمدیان باشد. قدرت احمدیان چهره شاخص اصلاح طلبان کرمانشاه ، دکترای علوم سیاسی ، عضو هیات علمی دانشگاه رازی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی کرمانشاه است. قدرت احمدیان ابتدا قصد داشت از طرف حزب کارگزاران سازندگی کاندید شود. او یک روز پیش از پایان مهلت قانونی ثبت نام نمایندگان، اعلام کرد که با هماهنگی با حزب دیگر قصد کاندیداتوری ندارد. اما روز آخر و در ساعات پایانی ثبت نام با حضور در فرمانداری اسلام آباد غرب برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد.

دانلود فایل پی دی اف ۱

دانلود فایل پی دی اف ۲

دانلود فایل پی دی اف ۳

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *