شهردار کجا رفتی؟ دقیقا چرا رفتی؟

کرمانشاه در حالی وارد فصل سرما شد که شهردار در یک سفر ٩ روزه به کشور های اروپایی به سر می برد. جواد جعفری عضو شورای شهر کرمانشاه در گفتگو با فارس، «از سفر شهردار برای خرید دستگاه خط کشی خیابان» سخن می گوید. سفری که مقصد آن آلمان معرفی و زمان آن دو هفته اعلام و از طرف اعضای شورا و روابط عمومی شهردای تایید شده بود، اما با بازگشت شهردار به کرمانشاه مشخص شد که مقصد این سفر بجز آلمان، اتریش و هلند هم بوده است.
این در حالی است که روابط عمومی شهرداری کرمانشاه در زمان سفر شهردار، در پاسخ به خبرنگار شرق علت سفر به آلمان را مسائل مربوط به مباحث ترافیک و بازیافت و ارائه توضیحات بیشتر را منوط به پرس و جو و تحقیق دانست. تلاش های مکرر ما برای برقراری ارتباط با علی ای خواهر زاده شعبانی و ریاست بازرسی شهرداری کرمانشاه برای کسب اطلاع دقیق در این رابطه بی نتیجه بود و پاسخ دیگر اعضای شورای شهر درباره نیز به آلمان دارای تنوع زیادی بود. محمد شه پرست، داماد برادر شهردار از علت سفر، اظهار بی اطلاعی می کند. سالار احمد زاده دیگر عضو شورای شهر خرید ماشین آلات را علت می داند: «فقط می دانم رفته اند آلمان. یکی می گوید برای ماشین رفته است. یکی می گوید… شما با حاج فریدون احمدی تماس بگیرید، چون ایشان رییس شوراست و مرخصی اش را ایشان باید امضا بزند.» با وجود آنکه شورای شهر، دارای نقش نظارتی نسبت به شهرداری است به نظر می رسد در هنگام سفر، اغلب اعضای شورا اطلاع دقیقی از موضوع ندارند. حسن مرادقلی می گوید: « می دانم از طرف معاونت ترافیک رفته و سفر کاری است.» او درباره  اینکه شهردار از شورا اجازه گرفته است یا نه گفت: «من اطلاع ندارم. چون جلسات را یک هفته است که نرفته ام.» و خسرو زر افشانی نیز در پاسخی متفاوت، علت سفر عبدالرضا شعبانی را به آلمان دعوت از شهردار کلانشهرها می داند و به ما می گوید: «آنطور که ایشان به ما گفته اند از کلانشهرها برای بازدیدهای آنجا دعوت شده اند. البته من کامل در جریان نیستم با رییس شورا صحبت کنید.» این درحالی است که جبار گوهری ضمن تایید سفر شهردار به آلمان صریحاً از عدم اطلاع شورای شهر سخن می گوید : «اطلاعی به ما نداده اند. از طریق مکاتبه باید به ما اطلاع می دادند. در صحن شورا مطرح می شد … ما هم مثل شما دهان به دهان شنیده ایم. روالی دارد. اگر ماموریت اداری است. نامه ای به آقای استاندار می نویسند، یک جایگزین انتخاب می کنند، به شورا هم اطلاع می دهند و تشریف می برند.» او همچنین در ادامه درباره اینکه، سفر بر اساس چه مصوبه ای سفر صورت گرفته و هزینه  آن بر اساس چه ردیف بودجه ای پرداخت می شود، اظهار بی اطلاعی کرد. مهندس نیک کردار، معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه می گوید: « درباره ی سفر اطلاع داده اند، اما جزییات آن را در جریان نیستم و گفته می شود برای خرید ماشین آلات و بازدیدهایی رفته اند.»  در حالی که اعضای شورای شهر کرمانشاه اطلاع دقیقی از علت سفر  و مقصد دقیق شهردار کرمانشاه نداشتند، عکسی از شعبانی در دیدار با شهردار دورتموند منتشر می شود. وبسایت آفتاب کرمانشاه، منتسب به نزدیکان شعبانی در این باره نوشته است: « در ادامه سفر اروپایی شهردار محترم کرمانشاه ؛ وی با شهردار و مدیران شهرداری دورتموند در خصوص موضوعات مختلفی از جمله درآمدهای پایدار ؛ حمل و نقل عمومی ؛ ارتقا سطح رضایتمندی عمومی با بهببود کیفیت خدمات و… بحث و تبادل نظر کردند.» که بعدها عیناً همین جملات از سوی شهردار نیز  به عنوان موضوعات این دیدار ذکر شد.  همچنین پیش از اعلام بازگشت شهردار، وبسایت شهرداری کرمانشاه با انتشار عکسی از دیدار و گفتگوی شعبانی با شهردار و مدیران شهری گوتینگن آلمان خبر داد و روابط عمومی شهرداری کرمانشاه این موضوعات را محور گفتگوها بیان می کند:« نحوه مديريت شهري؛ تعامل شهردار با مردم؛ شیوه برخورد با انواع آلاینده های زیست محیطی و اقدامات لازم برای کاهش آلودگي های شهری و گازهاي گلخانه اي، سیما و منظر شهری، خدمات شهري و… بحث و تبادل نظر کردند.».
علی رغم آنکه در طول این سفر بعضی از اعضای شورای شهر، رییس شورای شهر کرمانشاه را مرجع پاسخ به این سوال معرفی می کنند و به گفته آنها اوست که باید مرخصی شهردار را امضا کند، کیومرث احمدی در جوابی مبهم و متفاوت از سایر همکارانش، در گفتگو با خبرنگار شرق حضور در یک نمایشگاه ساختمانی را علت سفر شهردار کرمانشاه به آلمان می داند.  «بنظرم، این طور که با ما صحبت کردند، آنجا یک نمایشگاه ساختمانی دارند، به همین خاطر وزارت کشور شهردار های کلان شهرها را دعوت کرده. مقصد هم آلمان بوده. » او درباره  آنکه هزینه های این سفر از کدام ردیف بودجه پرداخت می شود گفت: «هنوز هیچ چیزی نیامده که بگوید بده یا نده. کارپردازی هم هنوز صحبتی نکرده.» او در ادامه در باره  عدم اطلاع سایر اعضای شورای شهر از سفر شهردار، گفت: «نه، آخر نمی خواهد آنها در جریان باشند. رییس شورا موافقت کرده و داده ایم آنجا و اگر مشکلی باشد، آنها باید بیایند و از طریق ما اطلاع داشته باشند. کم لطفی کرده اند.» این گمانه زنی‌ها در حالی صورت می گیرد که به گزارش روابط عمومی شهرداری کرمانشاه شعبانی پس از بازگشت، هدف این سفر را بازدید از پروژه های شهری و آشنایی با اقدامات مؤثر و مرتبط با مدیریت شهری جهت جلب رضایت بیشتر شهروندان و امکانات به روز و نحوه ارائه خدمات شهری و شهرسازی در شهرهای توسعه یافته و ملاقات با تعدادی از مدیران شهری این شهرها عنوان کرد و گفت: «این سفر به گرفتن ایده های نوین مدیریت شهری  جهت ارتقای سطح رضایت شهروندان کرمانشاهی و دریافت و استفاده از تجارب آنها در اجرای پروژه ها و آگاهی از نقاط ضعف و قوت طرح های شهری بسیار کمک کرد.‌»
گرچه نقل قول های متفاوتی در زمان سفر شهردار از سوی اعضای شورای شهر مطرح شد. معتبر‌ترین روایت های شنیده شده از خرید دستگاه خط کشی و بازدید از روند بازیافت حکایت داشت. آنچه در صحبت‌های مصاحبه شوندگان کمتر به آن اشاره شده است. در حالی که مهرماه گذشته وبسایت حزب توسعه کرمانشاه از فشار هایی بر خانم شیرزادی برای واگذاری کارخانه بازیافت و کمپوست از طرف شهرداری و یکی از مشاوران خاص شهردار سخن گفته بود . در این باره تماس های مکرر ما با خانم شیرزادی بی‌پاسخ بود اما شهردار کرمانشاه پس از بازگشت از به روزرسانی سایت بازیافت پسماند کرمانشاه خبر داده و گفته است: «امروز در جهان زباله‌ها بازیافت می‌شوند؛
به چرخه اقتصادی بر می‌گردند و تولید ناخالص ملی را زیاد می‌کنند، ما نیز باید در مسیری حرکت کنیم که بتوانیم هم محیط زیست مان را از آسیب پسماندهای شهری در امان بداریم و هم از فواید بازیافت و بازگشت مواد مصرفی به چرخه اقتصادی بهره مند شویم. سیستم بازیافت پسماند در کرمانشاه درحال حاضر نیاز به به روز رسانی دارد و تصمیم داریم برای افزایش کارآیی و راندمان بازیافت، آن را مطابق تازه ترین تکنولوژی روز جهان به روز کنیم.»  همچنین روابط عمومی شهرداری کرمانشاه با انتشار عکسی از شعبانی در متروی آلمان در توضیح آن آورده است: « شهردار کرمانشاه در بازدید از سیستم های انبوه بر حمل و نقل عمومی آلمان از حمل و نقل عمومی در شهرهای دورتموند، گوتینگن، ووپرتال و فرانکفورت، از نزدیک با تازه ترین و کارآمدترین سیستمهای حمل و نقل عمومی آشنا شد.» حال که شهردار از این سفر بازگشته است باید دستاوردها و وجوب این سفر توسط مسئولین ذیربط و رسانه ها بررسی شود. بدون شک سفرهای اروپایی به ذات و مخصوصا اگر منشاء خیر و برکت باشد، محل ایراد نیست. آنچه سوال بر انگیز است عدم شفافیت، و عدم پاسخگویی مسئولین مربوطه در این باره و مهمتر از همه نا آگاهی اعضای شورای شهر از روند ماجرا است. شورای شهری که وظیفه ی نظارت بر شهرداری را دارد. لازم به ذکر است از روز های اول تصدی پست شهردای کرمانشاه توسط شعبانی انتقادات زیادی متوجه عملکرد او بوده است. شهردار کرمانشاه به محض تکیه زدن بر ضندلی شهرداری تغییرات زیادی را در چینش نیروهای شهرداری به وجود آورد و سر و صدایی بپا کرد. بعد ها انتصاب هایی که فامیلی خوانده شد، انتقادات را شدت بخشید. شهردار کرمانشاه در این باره در جمع اعضای شورای شهر به دفاع از عملکرد خود پرداخت و در پاسخ به حسن مرادقلی که منتقد انتصاب نزدیکان او در بدنه شهرداری بود، گفت: «بنده بر اساس اختیارات قانونی اقدام به انتصاب کرده ام اما انتصاب یکی از نزدیکانم در شهرداری تخلف محسوب نمی‌شود، آخرین سمت اجرایی ایشان مسئول آموزش اجرائیات تهران بزرگ بود و حضور ایشان در بدنه شهرداری بیانگر تقلیل سمتش است، چه بسا وی در تهران یک چهارم جمعیت پایتخت را پوشش می‌داد. قانون به بنده اختیار انتصاب مدیران در بدنه شهرداری را داده، البته انتصابات من نیز تنها به خاطر پیشبرد کارها است و در عمده انتصابات تحقیق و پرس و جو از طرف مقابل را مد نظر قرار دادم.» شعبانی از تیر ماه امسال شهردار کرمانشاه است.

دانلود فایل پی دی اف ۱

دانلود فایل پی دی اف ۲

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *