عروس آرایش نکرده؟ جناب داماد سنت‌شکنی کرده؟

یک زمانی این‌ها هر وقت دلشان می‌خواست و از هر مرزی به هرجایی از این مملکت که می‌خواستند حمله می‌کردند و به بدترین شکل ممکن مردم مارا می‌کشتند و قحطی‌ها به بار می‌آوردند و… البته ایران هیچ‌گاه مستعمره‌شان نبوده و جنایت‌ها و خرده جنایت‌هاشان در مابقی دنیا و چه در مستعمره‌هاشان چه در جنگ‌ها و حملات (به قول خودشان) عدالت‌جویانه‌شان به عراق و سوریه و… هزار رساله دردآور است.

و چقدر زیبا تمام این‌ها پشت نام دموکراسی پنهان می‌شوند. نخست وزیر جدیدی می‌آید و قبلی را بخاطر حملات وحشیانه‌اش ملامت می‌کند و از قربانیان عذرخواهی… و اما…
مطالعات پسا‌استعمارگرایی می‌گوید: استعمار از بین نمی‌رود. نشانه‌های ایندکسیکال، آیکونیکال و سمبولیک خود را حفظ می‌کند. به این معنا که هنوز تمام مناسبات را در دنیا استعمار تعیین می‌کند.
‌‌ معیار‌های قرار دادی مثل واحد‌های مالی و اندازه‌گیری و… را آن‌ها تعیین می‌کنند و ما از آنها پیروی… و بدتر از همه آن‌که حرکات و رفتارهای ما را تبدیل به کپی درجه چندمی از رفتارهای خودش می‌کند. مثلاً چنانچه مراسم‌ فوت مرتضی پاشایی بازنمایی ضعیفی از مراسم فوت مایکل جکسن با فاصله‌ای اندک است و این تقلید نه فقط در حوزه اجتماع بلکه در بسیاری از سطوح مثل سیاست، فرهنگ و… در ناخوداگاه، ما را به رفتارهای عجیبی وا می‌دارد. ‌‌ استعمار از بین رفته‌است اما از طریق ادبیات، رسانه، شبکه‌های اجتماعی و… حضور خودش را در مستعمرات که حالا ذهن و فکر بسیاری از مردم جهان را شامل می‌شود حفظ می‌کند.

این می‌شود که ما چنین بریز و بپاش و تجملاتی برای ازدواج دونفر با حضور کلکسیونی از سلبریتی‌ها را نادیده می‌گیریم و آن را تقبیح نمی‌کنیم اما اینستاگرام فارسی پر می‌شود از عکس‌های پرنس هری و همسرش و در تمام مراسم دنبال نشانه‌ای هستیم که بتوانیم از آن تقلید کنیم. نشانه قابل تقلید این مراسم آرایش نکردن خانم عروس است یا اینکه جناب شاهزاده منت گذاشته‌اند و شان خاندان سلطنتی و سرمایه‌داری را نادیده گرفته‌اندو با زنی مطلقه از طبقه دیگر ازدواج کرده‌اند.

وا مصیبتا که اگر یک ایرانی چنین مراسم ازدواجی می‌گرفت و خدا می‌داند تا چه وقت سوژه حمله کاربران فضای مجازی بود. اما پرنس هری و همسر آرایش نکرده‌اش برای ما جذاب است، چون در فکر و ذهن ما هنوز برترند.

استعمار سعی می‌کند زندگی ما کاریکاتوری باشد از زندگی خودش.
من هم هنگام گذاستن این پست یک کاریکاتور درجه چندم ضعیفم.

پی‌نوشت: گویا جناب داماد در افعانستان خلبان جنگده‌ بوده‌اند

ارسال دیدگاه

Spam Protection by WP-SpamFree